Miejsca i wydarzenia

Tło pod tytuł strony Tło pod tytuł strony - kontrast

Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu

Lokalizacja: pl. Wolności 19, 61-739 Poznań
Budynek biblioteki Raczyńskich

Biblioteka Raczyńskich organizuje wydarzenia przeznaczone są dla wszystkich czytelników, a uczestniczące w nich osoby z niepełnosprawnościami (zwłaszcza wzroku i narządów ruchu) w pełni integrują się z innymi czytelnikami. Nowy gmach i wiele filii jest pozbawionych barier architektonicznych, dzięki czemu organizowane tam imprezy są dostępne dla każdego. Podczas wydarzeń na żywo pracownicy biblioteki zawsze służą pomocą osobom z niepełnosprawnościami np. w dotarciu na miejsce spotkania.

W Bibliotece Raczyńskich realizowane są projekty – „Książka dla seniora” i „Czytanie bez barier”. Korzystać z nich mogą osoby starsze lub z niepełnosprawnościami, które z racji stanu zdrowia nie mogą same dotrzeć do biblioteki. Dzięki tym pilotażowym projektom objęci programem czytelnicy – do tej pory pozbawieni dostępu do zbiorów bibliotecznych – mogą wypożyczać książki, audiobooki, filmy.

Materiały filmowe udostępniane na You Tube oraz Facebooku BR (poza transmisjami na żywo) mają dodane napisy dla osób z niepełnosprawnością słuchu. Większość wydarzeń organizowanych przez Bibliotekę Raczyńskich jest bezpłatna. W Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza, gdzie wstęp jest płatny, osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom przysługuje prawo do biletu promocyjnego za 1 zł.

W Wypożyczalni w gmachu głównym znajdują się zbiory dla osób z dysfunkcją wzroku. Czytelnicy niewidomi i niedowidzący mogą wypożyczyć książki mówione (audiobooki), książki z dużą czcionką oraz książki w alfabecie Braille’a (ok. 500 woluminów). Prowadzona jest także usługa kopiowania książek na karty pamięci CF, SD, SDHC do urządzenia CZYTAK oraz do nośników pamięci (pendrive, CD, DVD), które są własnością czytelników, z zasobów: Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „LARIX” im. Henryka Ruszczyca, Głównej Biblioteki Pracy i Zabezpieczenia Społecznego (dawniej Biblioteka Centralna Polskiego Związku Niewidomych), Fundacji „KLUCZ”, Fundacji Edukacji Nowoczesnej.

O zasobach i udogodnieniach dla osób z niepełnosprawnościami przypominamy przy okazji informacji o zwiedzaniu Biblioteki (np. wycieczki w ramach Otwartych Dni Funduszy Europejskich).



Wróć do Nasze miejsca i wydarzenia